Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10
-
V
Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania
-
Nie obejmuje:
- objawy, cechy chorobowe oraz nieprawidłowe wyniki badań klinicznych i laboratoryjnych, niesklasyfikowane gdzie indziej (R00-R99)
Obejmuje:
- zaburzenia rozwoju psychicznego
-
F40-F48
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną
-
Nie obejmuje:
- stany związane z zaburzeniami zachowania w F91.- (F92.8)
-
F41
Inne zaburzenia lękowe
-
Inne:
-
(Głównym objawem tych zaburzeń jest lęk, który nie ogranicza się do żadnej określonej sytuacji. Występować mogą również objawy depresyjne i natręctwa, a nawet niektóre elementy lęku fobicznego, są one jednak wyraźnie wtórne lub mniej nasilone.)
-
F41.0
Zaburzenie lękowe z napadami lęku [lęk paniczny]
-
Inne:
-
(Istotną cechą tego zaburzenia są nawracające napady ostrego lęku (stany paniki), które nie są ograniczone do jakiejś szczególnej sytuacji czy okoliczności, w związku z czym są niemożliwe do przewidzenia. Podobnie jak w innych zaburzeniach lękowych, podstawowe objawy obejmują nagłe wystąpienie kołatania serca, bólu w klatce piersiowej, uczucia duszności, zawrotów głowy, a także poczucie obcości własnej osoby (depersonalizacja) lub otoczenia (derealizacja). Często występuje wtórny strach przed śmiercią, utratą kontroli czy chorobą psychiczną. Nie należy stawiać rozpoznania lęku panicznego jako rozpoznania podstawowego, jeżeli u pacjenta w okresie pojawienia się napadów paniki stwierdzono zaburzenie depresyjne; w takim wypadku napady lękowe są prawdopodobnie wtórne w stosunku do depresji.)
Nie obejmuje:
- zaburzenia lękowe z napadami lęku z agorafobią (F40.0)
Obejmuje:
- Lęk paniczny:napad
- Lęk paniczny:stan
-
F41.1
Zaburzenia lękowe uogólnione
-
Inne:
-
(Podstawową cechą jest tu uogólniony i uporczywy lęk niezwiązany z żadnymi określonymi sytuacjami zewnętrznymi (lęk „wolnopłynący”). Dominujące objawy są zróżnicowane. Należą do nich skargi na stałe uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, przyspieszone bicie serca i uczucie ucisku w nadbrzuszu. Pacjent często wypowiada obawy, że on sam lub ktoś z jego bliskich wkrótce zachoruje lub będzie miał wypadek.)
Nie obejmuje:
Obejmuje:
- Nerwica lękowa
- Reakcja lękowa
- Stan lękowy
-
F41.2
Zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane
-
Inne:
-
(Kategorię tę należy stosować, gdy występują objawy lęku i depresji, ale żadne z nich nie przeważa w sposób zdecydowany i żaden z objawów rozważany oddzielnie nie osiąga stopnia nasilenia, który uzasadniałby postawienie rozpoznania. Jeśli występuje zarówno lęk, jak i depresja w nasileniu uzasadniającym te rozpoznania, wówczas należy uwzględnić oba zaburzenia, a nie omawianą tu kategorię mieszaną.)
Obejmuje:
- Depresja lękowa (łagodna lub nieuporczywa)
-
F41.3
Inne mieszane zaburzenia lękowe
-
Inne:
-
(Objawy lęku współwystępują tu z cechami innych zaburzeń z kategorii F42-F48. Żaden z objawów rozważany z osobna nie jest dostatecznie nasilony, aby uzasadnić postawienie odpowiedniego rozpoznania.)
-
F41.8
Inne określone zaburzenia lękowe
-
-
F41.9
Zaburzenia lękowe, nieokreślone
-