Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10
-
V
Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania
-
Nie obejmuje:
- objawy, cechy chorobowe oraz nieprawidłowe wyniki badań klinicznych i laboratoryjnych, niesklasyfikowane gdzie indziej (R00-R99)
Obejmuje:
- zaburzenia rozwoju psychicznego
-
F30-F39
Zaburzenia nastroju [afektywne]
-
Inne:
-
(Ta część obejmuje zaburzenia charakteryzujące się przede wszystkim zmianą afektu lub nastroju w kierunku depresji (z towarzyszącym niepokojem lub bez niepokoju) lub nastroju podwyższonego. Zmianie nastroju towarzyszy zazwyczaj zmiana napędu; większość pozostałych objawów jest albo wtórna, albo zrozumiała w kontekście zmiany nastroju i aktywności. Większość tego typu zaburzeń ma charakter nawrotowy, a ich epizody często bywają spowodowane przez stresujące wydarzenia lub sytuacje.)
-
F32
Epizod depresyjny
-
Inne:
-
(W typowych łagodnych, umiarkowanych lub ciężkich epizodach depresyjnych pacjent cierpi z powodu obniżenia nastroju, ubytku energii, zmniejszenia aktywności. Zmniejszone jest odczuwanie przyjemności, zakres zainteresowań i koncentracja są obniżone, często pojawia się znaczne zmęczenie, nawet po małym wysiłku. Sen jest zwykle zaburzony, apetyt obniżony. Samoocena i pewność siebie są niemal zawsze zmniejszone, nawet w łagodnych stanach depresyjnych pojawiają się idee winy i małej wartości. Obniżenie nastroju nie ulega większym zmianom w kolejnych dniach, jest niezależne od bieżących wydarzeń, mogą mu towarzyszyć tzw. objawy somatyczne: utrata zainteresowania przyjemnością i obniżenie zdolności do jej przeżywania, wczesne budzenie się (kilka godzin wcześniej niż zwykle), narastanie depresji w godzinach porannych, wyraźne zahamowanie psychoruchowe, pobudzenie ruchowe, utrata apetytu, ubytek masy ciała i utrata libido. W zależności od liczby i nasilenia objawów epizod depresyjny można określić jako łagodny, umiarkowany lub ciężki.)
Nie obejmuje:
- nawracające zaburzenia depresyjne (F33.-)
- stany związane z zaburzeniami zachowania w F91.- (F92.0)
- zaburzenia przystosowania (F43.2)
Obejmuje:
- pojedynczy epizod:depresji psychogennej
- pojedynczy epizod:depresji reaktywnej
- pojedynczy epizod:reakcji depresyjnej
-
F32.0
Epizod depresji łagodny
-
Inne:
-
(Zazwyczaj występują dwa lub trzy z wyżej wymienionych objawów. Pacjent jest z tego powodu zaniepokojony i zwykle jest w stanie podołać większości swoich obowiązków.)
-
F32.1
Epizod depresji umiarkowany
-
Inne:
-
(Zazwyczaj występują cztery lub więcej z wyżej wymienionych objawów, a pacjent może mieć duże trudności z wykonywaniem codziennych obowiązków.)
-
F32.2
Epizod depresji ciężki, bez objawów psychotycznych
-
Inne:
-
(Epizod depresji, w którym kilka z wyżej wymienionych objawów osiąga znaczne nasilenie i jest źródłem przygnębienia; typowa jest utrata poczucia własnej wartości, niska samoocena i poczucie winy. Często pojawiają się myśli i próby samobójcze, zazwyczaj występuje też szereg objawów somatycznych.)
Obejmuje:
- Depresja duża pojedynczy epizod bez objawów psychotycznych
- Depresja witalna pojedynczy epizod bez objawów psychotycznych
- Depresja z podnieceniem pojedynczy epizod bez objawów psychotycznych
-
F32.3
Epizod depresji ciężki, z objawami psychotycznymi
-
Inne:
-
(Epizod depresji jak opisany w F32.2, ale z omamami, urojeniami, zahamowaniem psychoruchowym lub osłupieniem uniemożliwiającym wykonywanie podstawowych codziennych czynności; stan ten może zagrażać życiu w związku z ryzykiem samobójstwa, odwodnieniem lub głodowaniem. Treść omamów i urojeń może, ale nie musi być zgodna z obniżonym nastrojem.)
Obejmuje:
- Pojedynczy epizod:depresji psychotycznej
- Pojedynczy epizod:dużej depresji z objawami psychotycznymi
- Pojedynczy epizod:psychozy depresyjnej psychogennej
- Pojedynczy epizod:psychozy depresyjnej reaktywnej
-
F32.8
Inne epizody depresyjne
-
Obejmuje:
- Depresja atypowa
- Pojedyncze epizody depresji maskowanej BNO
-
F32.9
Epizod depresyjny, nieokreślony
-
Obejmuje:
- Depresja BNO
- Zaburzenia depresyjne BNO