S42 Złamanie barku i ramienia
Kategorie nadrzędne:
Podkategorie:
-
0 zamknięte
EN: closed
-
1 otwarte
EN: open
- S42.0 Złamanie obojczykaEN: Fracture of clavicle
-
Obojczyk:
EN: Clavicle:
-
koniec barkowy
EN: acromial end
-
trzon
EN: shaft
-
koniec barkowy
-
Obojczyk
EN: Collar bone
-
Obojczyk:
- S42.1 Złamanie łopatkiEN: Fracture of scapula
-
Wyrostek barkowy
EN: Acromial process
-
Acromion (wyrostek)
EN: Acromion (process)
-
Łopatka (trzon łopatki) (panewka stawowa) (szyjka łopatki)
EN: Scapula (body)(glenoid cavity)(neck)
-
Grzebień łopatki
EN: Shoulder blade
-
Wyrostek barkowy
- S42.2 Złamanie nasady bliższej kości ramiennejEN: Fracture of upper end of humerus
-
Szyjka anatomiczna
EN: Anatomical neck
-
Guzek większy
EN: Great tuberosity
-
Nasada bliższa
EN: Proximal end
-
Szyjka chirurgiczna
EN: Surgical neck
-
Nasada bliższa
EN: Upper epiphysis
-
Szyjka anatomiczna
- S42.3 Złamanie trzonu kości ramiennejEN: Fracture of shaft of humerus
-
Kość ramienna BNO
EN: Humerus NOS
-
Ramię BNO
EN: Upper arm NOS
-
Kość ramienna BNO
- S42.4 Złamanie nasady dalszej kości ramiennejEN: Fracture of lower end of humerus
-
Bloczek kości ramiennej
EN: Articular process
-
Koniec dalszy
EN: Distal end
-
Kłykieć
EN: External condyle
-
Nadkłykieć boczny
EN: Intercondylar
-
Nadkłykieć przyśrodkowy
EN: Internal epicondyle
-
Nasada dalsza
EN: Lower epiphysis
-
Okolica nadkłykci
EN: Supracondylar
-
Bloczek kości ramiennej
- S42.7 Liczne złamania obojczyka, łopatki i kości ramiennejEN: Multiple fractures of clavicle, scapula and humerus
- S42.8 Złamanie innych części barku i ramieniaEN: Fracture of other parts of shoulder and upper arm
- S42.9 Złamanie obręczy barkowej, część nieokreślonaEN: Fracture of shoulder girdle, part unspecified
-
Złamanie barku BNO
EN: Fracture of shoulder NOS
-
Złamanie barku BNO
Procedury przy tym rozpoznaniu
Procedury ICD-9, które w okresie III kw. 2025 – II kw. 2026 sprawozdawano do NFZ przy rozpoznaniu S42 i jego podkodach wyraźnie częściej niż przy innych rozpoznaniach.
Zabiegi i badania
Badania laboratoryjne
| Badanie | Pacjenci* | × częściej niż średnio** |
|---|---|---|
| V30 Wirus zapalenia wątroby typu A + B HAV IgM + HBs Antygen | 59 | 3× |
| P75 Paracetamol | 41 | 4× |
* Liczba pacjentów to suma danych NFZ w podziale na świadczeniodawców: pomija grupy poniżej 5 pacjentów i liczy dwa razy pacjenta leczonego u dwóch świadczeniodawców.
** Ile razy większy jest udział pacjentów z tą procedurą wśród pacjentów z tym rozpoznaniem niż wśród wszystkich pacjentów w zbiorze. Pokazujemy pozycje co najmniej 3 razy częstsze niż średnio i u co najmniej 20 pacjentów. To miara tego, jak często NFZ dostaje te kody razem, a nie ryzyko ani skuteczność leczenia.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, dane.gov.pl, zbiór 4896 (licencja CC0 1.0), III kw. 2025 – II kw. 2026, dane na dzień 14 września 2026. Zbiór obejmuje leczenie szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, tę drugą tylko u świadczeniodawców, którzy mają też leczenie szpitalne. Dane NFZ służą przede wszystkim rozliczeniom.
Statystyki NFZ
W 2025 r. NFZ odnotował 105 832 pacjentów z kodem S42 jako rozpoznaniem głównym i 862 690 świadczeń. To o 7% więcej niż w 2019 r.
| Rok | Pacjenci | Nowi pacjenci | Żyjący z rozpoznaniem | Świadczenia |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 105 832 | 74 361 | 1 068 873 | 862 690 |
| 2024 | 104 602 | 74 354 | 1 020 482 | 917 782 |
| 2023 | 102 135 | 73 608 | 971 211 | 875 381 |
| 2022 | 98 085 | 72 389 | 921 605 | 805 818 |
| 2021 | 91 518 | 68 572 | 874 107 | 704 886 |
| 2020 | 87 605 | 64 261 | 832 211 | 565 275 |
| 2019 | 98 684 | 73 385 | 792 677 | 632 843 |
| 2018 | 99 407 | 75 324 | 740 089 | 634 125 |
| 2017 | 97 615 | 74 060 | 684 251 | 626 361 |
| 2016 | 97 131 | 75 474 | 627 793 | 604 080 |
| 2015 | 93 152 | 72 296 | 568 015 | 587 035 |
- Pacjenci – osoby, którym w danym roku udzielono świadczenia z tym kodem jako rozpoznaniem głównym.
- Nowi pacjenci – osoby, u których NFZ odnotował ten kod po raz pierwszy; przybliżenie zachorowalności.
- Żyjący z rozpoznaniem – osoby żyjące w danym roku, u których w tym roku lub wcześniej, od początku danych NFZ, odnotowano ten kod; przybliżenie chorobowości. Liczba obejmuje też dawno wyleczonych, więc przy chorobach krótkotrwałych rośnie z roku na rok.
- Świadczenia – wizyty, porady, hospitalizacje i inne świadczenia sprawozdane z tym kodem.
Pacjenci w 2025 r. według podkodów
Liczb nie należy sumować: jeden pacjent bywa zakodowany kilkoma podkodami.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, dane.gov.pl, zbiory 2556, 2557, 2558, 2561, 2577 (licencja CC0 1.0), lata 2015–2025, dane na dzień 2 lipca 2026. Dane NFZ służą przede wszystkim rozliczeniom i nie mają stricte epidemiologicznego charakteru.
Kwoty refundacji NFZ
W 2025 r. NFZ zapłacił 287 mln zł za świadczenia z kodem S42 jako rozpoznaniem głównym, średnio 2 716 zł na pacjenta. W 2010 r. było to 68 mln zł.
| Wiek | Mężczyźni | Kobiety | Razem |
|---|---|---|---|
| 0–4 | 4,2 mln zł | 3,9 mln zł | 8,2 mln zł |
| 5–9 | 15,7 mln zł | 13,3 mln zł | 29 mln zł |
| 10–14 | 11,8 mln zł | 7,4 mln zł | 19,2 mln zł |
| 15–19 | 8,4 mln zł | 2,8 mln zł | 11,2 mln zł |
| 20–24 | 4,4 mln zł | 1,4 mln zł | 5,8 mln zł |
| 25–29 | 4,7 mln zł | 1,3 mln zł | 6 mln zł |
| 30–34 | 6 mln zł | 1,9 mln zł | 7,9 mln zł |
| 35–39 | 7,5 mln zł | 2,4 mln zł | 9,9 mln zł |
| 40–44 | 9,3 mln zł | 3,3 mln zł | 12,5 mln zł |
| 45–49 | 8,6 mln zł | 4,1 mln zł | 12,8 mln zł |
| 50–54 | 8,5 mln zł | 6,2 mln zł | 14,8 mln zł |
| 55–59 | 6,7 mln zł | 8,3 mln zł | 14,9 mln zł |
| 60–64 | 7,6 mln zł | 12,1 mln zł | 19,7 mln zł |
| 65–69 | 8 mln zł | 21,5 mln zł | 29,5 mln zł |
| 70–74 | 7,2 mln zł | 25,1 mln zł | 32,3 mln zł |
| 75–79 | 4,6 mln zł | 22,2 mln zł | 26,8 mln zł |
| 80–84 | 2 mln zł | 12,4 mln zł | 14,3 mln zł |
| 85+ | 1,7 mln zł | 10,9 mln zł | 12,6 mln zł |
| Rok | Pacjenci | Kwota refundacji | Średnio na pacjenta |
|---|---|---|---|
| 2025 | 105 832 | 287 mln zł | 2 716 zł |
| 2024 | 104 602 | 266 mln zł | 2 547 zł |
| 2023 | 102 135 | 235 mln zł | 2 301 zł |
| 2022 | 98 085 | 176 mln zł | 1 794 zł |
| 2021 | 91 518 | 123 mln zł | 1 343 zł |
| 2020 | 87 605 | 103 mln zł | 1 176 zł |
| 2019 | 98 684 | 100 mln zł | 1 017 zł |
| 2018 | 99 407 | 93,1 mln zł | 937 zł |
| 2017 | 97 615 | 82,9 mln zł | 850 zł |
| 2016 | 97 131 | 79,5 mln zł | 818 zł |
| 2015 | 93 152 | 76,5 mln zł | 821 zł |
| 2014 | – | 76 mln zł | – |
| 2013 | – | 75,6 mln zł | – |
| 2012 | – | 76,8 mln zł | – |
| 2011 | – | 73 mln zł | – |
| 2010 | – | 68 mln zł | – |
- Kwota refundacji – kwota, którą NFZ zapłacił świadczeniodawcom za świadczenia sprawozdane z tym kodem jako rozpoznaniem głównym, w złotych z danego roku.
- Pacjenci – osoby, którym w danym roku udzielono świadczenia z tym kodem jako rozpoznaniem głównym (dane od 2015 r.).
- Średnio na pacjenta – kwota refundacji podzielona przez liczbę pacjentów z tym kodem w tym samym roku (dane od 2015 r.).
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, dane.gov.pl, zbiory 4317, 2556 (licencja CC0 1.0), lata 2010–2025, dane na dzień 26 czerwca 2026. Dane NFZ służą przede wszystkim rozliczeniom i nie mają stricte epidemiologicznego charakteru.