T91.8 Następstwa innych określonych urazów szyi i tułowia
Kategorie nadrzędne:
Obejmuje:
-
Następstwa urazu sklasyfikowanego w kategoriach S13.–, S14.2–S14.6, S15–S18, S19.7–S19.8, S23.–, S24.2–S24.6, S25.–, S28.–, S29.0–S29.8, S33.–, S34.2–S34.8, S35.–, S38.–, S39.0–S39.8, T09.2 oraz T09.4 -T09.8
EN: Sequelae of injury classifiable to S13.-, S14.2-S14.6, S15-S18, S19.7-S19.8, S23.-, S24.2-S24.6, S25.-, S28.-, S29.0-S29.8, S33.-, S34.2-S34.8, S35.-, S38.-, S39.0-S39.8, T09.2 and T09.4 -T09.8
Procedury przy tym rozpoznaniu
Procedury ICD-9, które w okresie III kw. 2025 – II kw. 2026 sprawozdawano do NFZ przy rozpoznaniu T91.8 wyraźnie częściej niż przy innych rozpoznaniach.
Zabiegi i badania
| Procedura | Pacjenci* | × częściej niż średnio** |
|---|---|---|
| 89.00 Porada lekarska, konsultacja, asysta | 274 | 3× |
| 89.73 Wykonanie segregacji medycznej w SOR | 67 | 4× |
| 89.007 Konsultacja ortopedyczna | 60 | 43× |
| 89.602 Pulsoksymetria | 37 | 3× |
* Liczba pacjentów to suma danych NFZ w podziale na świadczeniodawców: pomija grupy poniżej 5 pacjentów i liczy dwa razy pacjenta leczonego u dwóch świadczeniodawców.
** Ile razy większy jest udział pacjentów z tą procedurą wśród pacjentów z tym rozpoznaniem niż wśród wszystkich pacjentów w zbiorze. Pokazujemy pozycje co najmniej 3 razy częstsze niż średnio i u co najmniej 20 pacjentów. To miara tego, jak często NFZ dostaje te kody razem, a nie ryzyko ani skuteczność leczenia.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, dane.gov.pl, zbiór 4896 (licencja CC0 1.0), III kw. 2025 – II kw. 2026, dane na dzień 14 września 2026. Zbiór obejmuje leczenie szpitalne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, tę drugą tylko u świadczeniodawców, którzy mają też leczenie szpitalne. Dane NFZ służą przede wszystkim rozliczeniom.
Statystyki NFZ
W 2025 r. NFZ odnotował 2 066 pacjentów z kodem T91.8 jako rozpoznaniem głównym i 10 487 świadczeń. To o 19% mniej niż w 2019 r.
| Rok | Pacjenci | Świadczenia |
|---|---|---|
| 2025 | 2 066 | 10 487 |
| 2024 | 2 144 | 10 821 |
| 2023 | 2 059 | 10 284 |
| 2022 | 2 100 | 10 953 |
| 2021 | 2 189 | 11 301 |
| 2020 | 1 932 | 9 562 |
| 2019 | 2 556 | 13 419 |
| 2018 | 2 846 | 13 828 |
| 2017 | 3 122 | 16 933 |
| 2016 | 3 036 | 15 610 |
| 2015 | 3 038 | 15 789 |
- Pacjenci – osoby, którym w danym roku udzielono świadczenia z tym kodem jako rozpoznaniem głównym.
- Świadczenia – wizyty, porady, hospitalizacje i inne świadczenia sprawozdane z tym kodem.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, dane.gov.pl, zbiory 2557, 2559 (licencja CC0 1.0), lata 2015–2025, dane na dzień 2 lipca 2026. Dane NFZ służą przede wszystkim rozliczeniom i nie mają stricte epidemiologicznego charakteru.
Kwoty refundacji NFZ
NFZ podaje kwoty refundacji tylko dla kodów 3-znakowych. Kwoty, wiek i płeć pacjentów dla całej kategorii są na stronie kodu T91.