WOJEWÓDZKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY NR 2 W JASTRZĘBIU ZDROJU
UL. ALEJA JANA PAWŁA II 7, Jastrzębie-Zdrój, województwo śląskie
W 2025 r. NFZ rozliczył z tym świadczeniodawcą leczenie szpitalne w grupach JGP o wartości 200 mln zł. Najwięcej, 4% tej kwoty, przypadło na grupę E48 „Ablacja migotania przedsionków - izolacja żył płucnych*”.
Ile NFZ zapłacił za leczenie szpitalne
| Rok | Kwota |
|---|---|
| 2026 (część roku) | 104 mln zł |
| 2025 | 200 mln zł |
| 2024 | 186 mln zł |
| 2023 | 164 mln zł |
| 2022 | 118 mln zł |
| 2021 | 69,6 mln zł |
| 2020 | 61,8 mln zł |
| 2019 | 75,8 mln zł |
Za co NFZ zapłacił w 2025 r.
Grupy JGP z największą kwotą (20 z 356):
| Grupa JGP | Pacjenci* | Kwota | Udział |
|---|---|---|---|
| E48 Ablacja migotania przedsionków - izolacja żył płucnych* | 118 | 7,8 mln zł | 4% |
| A48 Kompleksowe leczenie udarów mózgu > 7 dni w oddziale udarowym | 374 | 6,8 mln zł | 3% |
| H52 Zabiegi na kręgosłupie z zastosowaniem implantów* | 211 | 6,4 mln zł | 3% |
| F30 Kompleksowe i duże zabiegi jelita grubego* | 180 | 4,4 mln zł | 2% |
| E32 Wszczepienie/ wymiana rozrusznika dwujamowego* | 212 | 4,1 mln zł | 2% |
| E12G Ozw - leczenie inwazyjne* | 209 | 4,1 mln zł | 2% |
| B19G Usunięcie zaćmy - kategoria ii* | 964 | 4 mln zł | 2% |
| E11 Ozw - leczenie inwazyjne dwuetapowe > 3 dni* | 123 | 3,8 mln zł | 2% |
| N24 Noworodek wymagający szczególnej opieki | 398 | 3,8 mln zł | 2% |
| Q33 Choroby krwotoczne naczyń mózgowych - średni endowaskularny zabieg naprawczy * | 72 | 3,7 mln zł | 2% |
| E24G Angioplastyka wieńcowa z implantacją nie mniej niż 2 stentów lub wielonaczyniowa* | 219 | 3,7 mln zł | 2% |
| S56 Posocznica | 203 | 3,6 mln zł | 2% |
| E23G Angioplastyka wieńcowa z implantacją jednego stentu* | 266 | 3 mln zł | 2% |
| H31F Kompleksowe zabiegi w zakresie kończyny dolnej i miednicy < 66 r.ż.* | 98 | 2,9 mln zł | 1% |
| E47 Ablacja (złożona) zaburzeń rytmu z wykorzystaniem systemu elektroanatomicznego 3d* | 42 | 2,9 mln zł | 1% |
| F36 Choroby jelita grubego | 654 | 2,5 mln zł | 1% |
| L15 Duże endoskopowe zabiegi moczowodu* | 221 | 2,4 mln zł | 1% |
| E27 Koronarografia i inne zabiegi inwazyjne* | 495 | 2,4 mln zł | 1% |
| L82 Ostra niewydolność nerek | 217 | 2,3 mln zł | 1% |
| L26 Średnie zabiegi endoskopowe na pęcherzu moczowym* | 254 | 2,3 mln zł | 1% |
| Pozostałe grupy (336) | 123 mln zł | 62% |
Według zakresów (oddziałów) w 2025 r.
| Kardiologia - hospitalizacja | 36,9 mln zł | 18% |
|---|---|---|
| Choroby wewnętrzne - hospitalizacja | 24,3 mln zł | 12% |
| Neurochirurgia - hospitalizacja | 22,1 mln zł | 11% |
| Chirurgia ogólna - hospitalizacja | 16,6 mln zł | 8% |
| Ortopedia i traumatologia narządu ruchu - hospitalizacja | 13,5 mln zł | 7% |
| Neurologia - hospitalizacja | 12,7 mln zł | 6% |
| Pediatria - hospitalizacja | 10,2 mln zł | 5% |
| Kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego (kos-zawał) | 9,2 mln zł | 5% |
| Urologia - hospitalizacja | 8,7 mln zł | 4% |
| Neonatologia - hospitalizacja - ii poziom referencyjny - n20, n22, n23, n24, n25 | 7,5 mln zł | 4% |
| Położnictwo i ginekologia - hospitalizacja ii poziom referencyjny | 7,1 mln zł | 4% |
| Neurologia - hospitalizacja - a48 | 6,9 mln zł | 3% |
| Ortopedia i traumatologia narządu ruchu - hospitalizacja - świadczenia endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego (świadczenia finansowane odrębnie w psz) | 5,1 mln zł | 3% |
| Okulistyka - hospitalizacja - b18g, b19g | 4,1 mln zł | 2% |
| Neurochirurgia - hospitalizacja - q31, q32, q33 | 3,9 mln zł | 2% |
| Pozostałe zakresy (16) | 11,5 mln zł | 6% |
- JGP (Jednorodne Grupy Pacjentów) – grupy, w których NFZ rozlicza większość leczenia szpitalnego. Kwoty nie obejmują m.in. poradni specjalistycznych, POZ, programów lekowych ani świadczeń rozliczanych poza JGP, więc nie są całym przychodem świadczeniodawcy z NFZ.
- * Pacjenci – liczba pacjentów w grupie, zsumowana po zakresach, w których ją rozliczono; grupy poniżej 5 pacjentów NFZ ukrywa.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, dane.gov.pl, zbiór 42146 (licencja CC0 1.0), dane na dzień 19 października 2026. Dane NFZ służą przede wszystkim rozliczeniom.
Najczęstsze procedury
Procedury ICD-9, które świadczeniodawca sprawozdał do NFZ w okresie III kw. 2025 – II kw. 2026, według liczby pacjentów*:
* Suma danych NFZ w podziale na rozpoznania: pomija grupy poniżej 5 pacjentów i może liczyć jednego pacjenta więcej niż raz, jeśli miał kilka rozpoznań. Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, dane.gov.pl, zbiór 4896 (licencja CC0 1.0), dane na dzień 14 września 2026.