O zadławieniu mówimy wtedy, gdy do krtani, tchawicy dostanie się ciało obce (np. kęs pokarmu, drobny przedmiot). Jego konsekwencją może być utrata przytomności, a nawet zatrzymanie akcji serca. Dzieje się tak dlatego, że poprzez zatkane drogi oddechowe organizm nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest niezbędny do funkcjonowania naszych narządów.  Z zadławieniem możemy spotkać się na co dzień, dlatego dobrze  jest wiedzieć co robić w takim przypadku.

Przede wszystkim zapytajmy osobę: „Czy się zadławiłeś?”. Jeśli odpowie słownie twierdząco, możemy podejrzewać zadławienie częściowe. Oznacza to, że ciało obce nie blokuje całkowicie dróg oddechowych, możliwy jest więc przepływ powietrza. Poszkodowany może mówić, oddychać, kaszleć. Należy wtedy nakłaniać do kaszlu, który jest naturalną metodą usuwania ciała obcego i nie należy wykonywać  innych czynności.

Jeżeli natomiast poszkodowany nie jest w stanie odpowiedź na postawione pytanie lub odpowiada, ale jego stan się pogarsza zapewne mamy do czynienia z zadławieniem całkowitym. Dochodzi wtedy do całkowitego zablokowania przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Osoba taka nie może oddychać, mówić, aż w końcu traci przytomność. Początkowo mogą być słyszalne świsty oddechowe, które następnie cichną. W takim przypadku należy wdrożyć odpowiedni schemat postępowania.

Gdy poszkodowany jest przytomny:

  1. Stań za poszkodowanym przyjmując stabilną pozycję.
  2. Pochyl poszkodowanego nieco do przodu , a następnie nadgarstkiem wykonaj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową.
  3. Sprawdź czy ciało obce się wydostał. Jeśli nie, wykonaj 5 uciśnięć nadbrzusza – przyłóż pięść pomiędzy mostkiem a pępkiem, chwyć ją drugą ręką i pociągnij w swoją stronę.
  4. Kontynuuj naprzemiennie uderzenia w okolicę międzyłopatkową i uciśnięcia nadbrzusza.

     UWAGA: u kobiet w ciąży uciśnięcia nadbrzusza zastępuje się uciśnięciami klatki piersiowej!!!

Gdy poszkodowany jest nieprzytomny:

  1. Wezwij Pogotowie Ratunkowe
  2. Rozpocznij resuscytację krążeniowo – oddechową od momentu uciskania klatki piersiowej.
Kategorie: Pierwsza pomoc

Dodaj komentarz


Najnowsze wpisy

Zadławienie

O zadławieniu mówimy wtedy, gdy do krtani, tchawicy ...

Jak sobie pomóc? – Zimowe urazy

Przed nami kilka zimnych miesięcy. Miesięcy obfitujących w ...

Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. ...

Czy ja mam grypę?

Rano wychodziłeś do pracy i czułeś się świetnie, ...

Cellulit

Panie, których uda lub inne części ciała są ...