Nadciśnienie tętnicze dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zazwyczaj rozwija się pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, jednak ostatnio coraz częściej schorzenie to dotyka młodsze osoby, co prawdopodobnie spowodowane jest obecnym, niezbyt zdrowym trybem życia. Schorzenie to nie bez powodu uważane jest za chorobę cywilizacyjną naszego wieku.

Jest to choroba układu krążenia, w której występuje stale lub czasowe podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Oznacza to, że nasze serce bije o wiele mocniej niż jest to potrzebne. Za optymalne uważa się ciśnienie < 120 dla ciśnienia skurczowego i < 90 dla ciśnienia rozkurczowego. Jeżeli wartości te przekraczają odpowiednio 140 i 90 mówimy już o nadciśnieniu.

U zdecydowanej większości (ok. 90%) chorych występuje tzw. Ciśnienie pierwotne. O nadciśnieniu pierwotnym mówimy, gdy oprócz wysokich parametrów ciśnienia osoba jest ogólnie zdrowa. Przyczyna jest do tej pory nie znana, chociaż uważa się, że wpływ mają: geny, menopauza, zła dieta, otyłość, stres. Znacznie poważniejsze jest ciśnienie wtórne występujące u pozostałej liczby chorych, które jest spowodowane chorobami nerek.

Bardzo często choroba ta przebiega skrycie, a nadciśnienie wykryte zostanie dopiero przy rutynowym badaniu lub przy przypadkowym pomiarze ciśnienia. Najczęściej chory odczuwa: bóle głowy, zawroty głowy, częste krwawienia z nosa, łatwe męczenie się, bezsenność, a więc objawy, które mogą być przejawem różnych innych chorób. Chociaż nadciśnienie nie boli, to może prowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia. Najczęstszym powikłaniem nieleczonego nadciśnienia jest uszkodzenie nerek (niewydolność), układu krążenia (choroba niedokrwienna, zawał serca, przerost lewej komory) oraz układu nerwowego (udar mózgu, zespół otępienny).

Na szczęście ciągły rozwój medycyny zapewnia skuteczne leczenie tego schorzenia. Skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego obniża ryzyko wystąpienia jego groźnych powikłań. Rodzaj wybranych środków farmakologicznych zależy oczywiście od stanu pacjenta. Zazwyczaj zaczyna się od podawania jednego leku, a w razie potrzeby dołącza się kolejne. Pamiętajmy jednak, że o leczeniu nadciśnienia w każdym wypadku decyduje lekarz!!! Oprócz leków zaleca się pacjentowi zmianę trybu życia w taki sposób aby wyeliminować czynniki ryzyka, które warunkują rozwój nadciśnienia. Nadciśnieniowcom zalecane jest głównie obiżenie masy ciała (oczywiście u osób z nadwagą) oraz systematyczny ruch o średnim natężeniu (np. rytmiczny spacer). Należy również zmienić dietę: unikać potraw słonych (sól można z powodzeniem zastąpić przyprawami ziołowymi), spożywać większe ilości ryb, warzyw i owoców, ograniczyć alkohol i zaprzestać palenia nikotyny.

Powyższe zalecenia warto stosować nawet wtedy, gdy nie mamy problemów z nadciśnieniem, gdyż łatwiej i taniej jest zapobiegać chorobie niż później ją leczyć.

Kategorie: choroby

Dodaj komentarz


Najnowsze wpisy

Zadławienie

O zadławieniu mówimy wtedy, gdy do krtani, tchawicy ...

Jak sobie pomóc? – Zimowe urazy

Przed nami kilka zimnych miesięcy. Miesięcy obfitujących w ...

Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. ...

Czy ja mam grypę?

Rano wychodziłeś do pracy i czułeś się świetnie, ...

Cellulit

Panie, których uda lub inne części ciała są ...