Panie, których uda lub inne części ciała są nim pokryte szukają sposobów na pozbycie się go. Panie, które się przed nim ustrzegły robią wszystko, żeby się nie pojawił.

Czym więc jest ten problem spędzający sen z powiek prawie każdej kobiecie?

Cellulit, zwany popularnie “pomarańczową skórką” to tkanka tłuszczowa nieprawidłowo gromadząca się tuż pod powierzchnią skóry. Skóra staje się mało elastyczna, pofałdowana, można zaobserwować zgrubienia, gąbczaste bruzdy, nierówności. Dzieje się tak na skutek nieprawidłowego przepływu limfy, której zadaniem jest usuwanie z ciała ubocznych produktów metabolizmu. Najczęściej cellulit pojawia się na udach, pośladkach, brzuchu i znacznie rzadziej na ramionach, podudziach lub karku.

Ze względu na fazy rozwoju cellulit możemy podzielić na 5 stopni:
I – gdy po ściśnięciu  fałdu skóry pojawiają się nierówności
II – gdy nierówności widziane są podczas leżenia lub stania, a przy ściśnięciu fałdu skóry możemy wyczuć zgrubienia,
III – gdy nierówności są bardzo widoczne podczas leżenia lub stania i nasilają się jeszcze bardziej przy napięciu mięśni,
IV – gdy widzimy na powierzchni skóry liczne guzki,
V – gdy guzki są liczne i duże, często powodują ból.

Na powstawanie “pomarańczowej skórki” zazwyczaj wpływa kilka, nakładających się na siebie czynników.

Geny mają wpływ na to ile receptorów tłuszczowych wiążących tłuszcz mają nasze komórki tłuszczowe. Wysoki poziom estrogenu w stosunku do progesteronu (szczególnie w okresie ciąży, dojrzewania i menopauzy) powoduje, że to właśnie kobiety częściej są narażone na cellulit. Również mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia, które powodują słabsze funkcjonowanie układu limfatycznego sprzyjają rozwojowi “pomarańczowej skórki”. Do powstawania cellulitu przyczynia się też źle zbilansowana dieta: dużo soli i tłuszczy (powodują zatrzymywanie wody w organizmie), a mało picia. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na rozwój niechcianego defektu są: palenie papierosów, stres, noszenie obcisłych ubrań oraz branie długich, gorących kąpieli.

Jest wiele przyczyn powstawania cellulitu i mimo, że zasada mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, czasami mimo najszczerszych chęci i działań nie możemy go uniknąć. A walczyć z cellulitem jest naprawdę ciężko. Tym bardziej, że nie można się go pozbyć raz na zawsze. Zmiana stylu życia i zastosowanie odpowiednich kosmetyków powinno pomóc przynajmniej zatrzymać jego rozwój.

Kategorie: uroda

Dodaj komentarz


Najnowsze wpisy

Zadławienie

O zadławieniu mówimy wtedy, gdy do krtani, tchawicy ...

Jak sobie pomóc? – Zimowe urazy

Przed nami kilka zimnych miesięcy. Miesięcy obfitujących w ...

Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. ...

Czy ja mam grypę?

Rano wychodziłeś do pracy i czułeś się świetnie, ...

Cellulit

Panie, których uda lub inne części ciała są ...